Skip to content

641 Carteret AveWestville, NJ 08093

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 23, 2019

Property Information

Block41
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,082
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,300
27%
Improvement Value:$117,200
73%
Total Assessment$161,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,790+3.3%
2024$5,604+2.2%
2023$5,485+1.2%
2022$5,422+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$198,000

From:

To:

Sq Ft1,082DeedBook 5432, Page 137Recorded2/19/2016

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 4733, Page 239

Property Sale

Sale
$184,000
DeedBook 4526, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 1551, Page 890