Skip to content

637 Carteret AveWestville, NJ 08093

Last Sale Date
Jul 31, 2017

Property Information

Block41
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$40,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$1,266+2.1%
2018$1,240+3.2%
2017$1,202+2.7%
2016$1,170+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5700, Page 214

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4303, Page 308