Skip to content

1760 Glassboro RdSewell, NJ 08080

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 24, 2023

Property Information

Block422
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1SCBX2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,624
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,900
15%
Improvement Value:$272,100
85%
Total Assessment$320,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,472+3.3%
2024$11,104+2.2%
2023$10,867+1.2%
2022$10,742+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 4455, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1925