Skip to content

107 Brook DrMantua, NJ 08051

Built 1930

Last Sale Date
Oct 13, 1992

Property Information

Block428
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,372
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,700
30%
Improvement Value:$92,600
70%
Total Assessment$132,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,743+3.3%
2024$4,591+2.2%
2023$4,493+1.2%
2022$4,441+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 2251, Page 304

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 1735, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1930