Skip to content

1130 Mantua PkMantua, NJ 08051

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 19, 2016

Property Information

Block428
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,060
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,300
18%
Improvement Value:$155,000
82%
Total Assessment$188,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,751+3.3%
2024$6,534+2.2%
2023$6,395+1.2%
2022$6,321+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 2801, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1930