Skip to content

764 Ridge DrMantua, NJ 08051

Built 1927

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Oct 1, 2019

Property Information

Block430
Lot30
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,459
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,100
28%
Improvement Value:$98,500
72%
Total Assessment$137,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,933+3.3%
2024$4,775+2.2%
2023$4,673+1.2%
2022$4,619+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft1,459DeedBook 6181, Page 92Recorded10/23/2019

Property Sale

Sale
$126,000

From:

To:

Sq Ft1,459DeedBook 5088, Page 339Recorded7/8/2013

Property Built

Built

Year Built: 1927