Skip to content

453 Park AveWestville, NJ 08093

Built 1941

Last Sale Price
$51,000
Last Sale Date
Jul 25, 2018

Property Information

Block43
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage846
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,200
33%
Improvement Value:$50,900
67%
Total Assessment$76,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,728+3.3%
2024$2,641+2.2%
2023$2,584+1.2%
2022$2,555+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$51,000

From:

To:

Sq Ft846DeedBook 5922, Page 128Recorded8/9/2018

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 2764, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1941