Skip to content

413 Braun CtWoodbury, NJ 08096

Built 1954

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Nov 22, 2021

Property Information

Block457
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage912
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,400
36%
Improvement Value:$77,400
64%
Total Assessment$121,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,367+3.3%
2024$4,226+2.2%
2023$4,136+1.2%
2022$4,089+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft912DeedBook 6597, Page 97Recorded12/15/2021

Property Built

Built

Year Built: 1954