Skip to content

417 Braun CtWoodbury, NJ 08096

Built 1954

Last Sale Price
$82,000
Last Sale Date
Aug 21, 1998

Property Information

Block457
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage912
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,200
35%
Improvement Value:$74,700
65%
Total Assessment$114,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,119+3.3%
2024$3,987+2.2%
2023$3,902+1.2%
2022$3,857+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 2913, Page 83

Property Sale

Sale
$73,500
DeedBook 1833, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1954