Skip to content

163 Peterson BlvdWoodbury, NJ 08096

Built 1954

Last Sale Price
$154,000
Last Sale Date
Dec 1, 2004

Property Information

Block457
Lot40
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,400
27%
Improvement Value:$111,600
73%
Total Assessment$152,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,449+3.3%
2024$5,274+2.2%
2023$5,162+1.2%
2022$5,103+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 3893, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1954