Skip to content

177 Peterson BlvdWoodbury, NJ 08096

Built 1954

Last Sale Price
$89,900
Last Sale Date
Nov 28, 2000

Property Information

Block457
Lot47
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,766
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,900
27%
Improvement Value:$114,300
73%
Total Assessment$156,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,600+3.3%
2024$5,420+2.2%
2023$5,305+1.2%
2022$5,244+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 3212, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1954