Skip to content

433 Carson AveWoodbury, NJ 08096

Built 1954

Last Sale Price
$141,000
Last Sale Date
Jul 5, 2011

Property Information

Block457
Lot70
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,444
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,400
29%
Improvement Value:$98,800
71%
Total Assessment$139,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,990+3.3%
2024$4,830+2.2%
2023$4,727+1.2%
2022$4,673+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook 4912, Page 327

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 4684, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1954