Skip to content

130 Peterson BlvdWoodbury, NJ 08096

Built 1954

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jun 18, 2021

Property Information

Block459
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage924
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,400
31%
Improvement Value:$91,600
69%
Total Assessment$132,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,732+3.3%
2024$4,580+2.2%
2023$4,483+1.2%
2022$4,431+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft924DeedBook 6499, Page 341Recorded6/28/2021

Property Sale

Sale
$138,000

From:

To:

Sq Ft924DeedBook 5154, Page 291Recorded1/10/2014

Property Sale

Sale
$72,000

From:

To:

Sq Ft924DeedBook 5126, Page 103Recorded10/17/2013

Property Built

Built

Year Built: 1954