Skip to content

132 Hannold BlvdWoodbury, NJ 08096

Built 1954

Owner
---
Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Apr 22, 2025

Property Information

Block460
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage912
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,400
35%
Improvement Value:$76,500
65%
Total Assessment$116,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,191+3.3%
2024$4,056+2.2%
2023$3,970+1.2%
2022$3,924+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft912DeedBook 7180, Page 72Recorded5/28/2025

Property Sale

Sale
$168,000
Sq Ft912DeedBook 6493, Page 17Recorded6/16/2021

Property Sale

Sale
$110,250
DeedBook 4719, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1954