Skip to content

114 Hannold BlvdWoodbury, NJ 08096

Built 1954

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jul 20, 2012

Property Information

Block460
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage912
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,400
33%
Improvement Value:$81,000
67%
Total Assessment$121,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,352+3.3%
2024$4,213+2.2%
2023$4,123+1.2%
2022$4,075+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4985, Page 305

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 4252, Page 51

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 3020, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1954