Skip to content

156 Riggins BlvdWoodbury, NJ 08096

Built 1954

Owner
---
Last Sale Price
$224,000
Last Sale Date
Dec 28, 2024

Property Information

Block461
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage912
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,400
35%
Improvement Value:$74,700
65%
Total Assessment$115,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,126+3.3%
2024$3,994+2.2%
2023$3,909+1.2%
2022$3,864+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$224,000
Sq Ft912DeedBook 7116, Page 183Recorded1/8/2025

Property Sale

Sale
$11,500
DeedBook 1442, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1954