Skip to content

152 Riggins BlvdWoodbury, NJ 08096

Built 1954

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jan 16, 2024

Property Information

Block461
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,368
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,400
26%
Improvement Value:$112,700
74%
Total Assessment$153,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,489+3.3%
2024$5,313+2.2%
2023$5,199+1.2%
2022$5,140+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,368DeedBook 6961, Page 138Recorded1/23/2024

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft1,368DeedBook 6228, Page 155Recorded1/22/2020

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 3835, Page 267

Property Sale

Sale
$87,750
DeedBook 2921, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1954