Skip to content

150 Riggins BlvdWoodbury, NJ 08096

Built 1954

Last Sale Date
Jan 15, 2062

Property Information

Block461
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,292
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,400
33%
Improvement Value:$83,100
67%
Total Assessment$123,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,427+3.3%
2024$4,285+8.7%
2023$3,944+1.2%
2022$3,896+2.1%
Property History
Sales2Foreclosures1

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 1029, Page 187

Property Sale

Sale
$190,000
Sq Ft1,292DeedBook 7231, Page 151Recorded9/5/2025

Foreclosure Case F-012074-22

Defaulted
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Default Judgment
Original Mortgage••••••••

Property Built

Built

Year Built: 1954