Skip to content

7 Andy Snyder BlvdWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jan 5, 2024

Property Information

Block466
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.1

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,212
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,600
26%
Improvement Value:$101,400
74%
Total Assessment$137,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,911+3.3%
2024$4,754+2.2%
2023$4,653+1.2%
2022$4,599+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft1,212DeedBook 6957, Page 63Recorded1/10/2024

Property Sale

Sale
$157,000
Sq Ft1,212DeedBook 6266, Page 29Recorded4/7/2020

Property Sale

Sale
$172,500
DeedBook 3973, Page 107

Property Sale

Sale
$103,900
DeedBook 3336, Page 194

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 1794, Page 296

Property Sale

Sale
$59,900
DeedBook 1536, Page 723

Property Built

Built

Year Built: 1950