Skip to content

323 Woodbury Lake DrWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
May 2, 2022

Property Information

Block121
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.1

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,256
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,300
19%
Improvement Value:$134,600
81%
Total Assessment$166,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,983+3.3%
2024$5,791+17.5%
2023$4,928+1.2%
2022$4,871+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,256DeedBook 6675, Page 254Recorded5/9/2022

Property Sale

Sale
$118,600
Sq Ft1,256DeedBook 6560, Page 320Recorded10/8/2021

Property Sale

Sale
$26,300

From:

To:

Sq Ft1,256DeedBook 5709, Page 344Recorded8/11/2017

Property Built

Built

Year Built: 1920