Skip to content

506 Griscom DrWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$165,500
Last Sale Date
Nov 23, 2016

Property Information

Block468
Lot24
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.1

Building Details

Building Class17
Description1SF POOL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,582
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,500
19%
Improvement Value:$151,300
81%
Total Assessment$186,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,697+3.3%
2024$6,482+2.2%
2023$6,344+1.2%
2022$6,271+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$165,500

From:

To:

Sq Ft1,582DeedBook 5576, Page 84Recorded12/21/2016

Property Built

Built

Year Built: 1950