Skip to content

514 Penn BlvdWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jul 29, 2014

Property Information

Block471
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.1

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,414
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,400
24%
Improvement Value:$103,100
76%
Total Assessment$136,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,894+3.3%
2024$4,737+2.2%
2023$4,636+1.2%
2022$4,582+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,414DeedBook 5224, Page 124Recorded8/19/2014

Property Built

Built

Year Built: 1950