Skip to content

515 Penn BlvdWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$131,500
Last Sale Date
Mar 17, 2015

Property Information

Block472
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,414
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,400
25%
Improvement Value:$99,600
75%
Total Assessment$133,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,768+3.3%
2024$4,615+2.2%
2023$4,517+1.2%
2022$4,465+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$131,500

From:

To:

Sq Ft1,414DeedBook 5302, Page 311Recorded4/2/2015

Property Sale

Sale
$164,900
DeedBook 4057, Page 272

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 1923, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1950