Skip to content

456 Morgan AveWoodbury, NJ 08096

Built 1953

Last Sale Price
$153,000
Last Sale Date
Sep 29, 2005

Property Information

Block474
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,459
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,800
27%
Improvement Value:$88,200
73%
Total Assessment$121,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,338+3.3%
2024$4,199+2.2%
2023$4,109+1.2%
2022$4,062+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 4076, Page 95

Property Sale

Sale
$131,900
DeedBook 3783, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1953