Skip to content

435 Woodbury Lake DrWoodbury, NJ 08096

Built 1953

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
May 26, 2020

Property Information

Block475
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,456
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,700
26%
Improvement Value:$96,300
74%
Total Assessment$130,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,661+3.3%
2024$4,511+2.2%
2023$4,415+1.2%
2022$4,364+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,456DeedBook 6306, Page 199Recorded7/13/2020

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4487, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1953