Skip to content

511 Elm AveWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$78,000
Last Sale Date
Oct 13, 1988

Property Information

Block475
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,456
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,700
25%
Improvement Value:$99,800
75%
Total Assessment$133,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,786+3.3%
2024$4,632+2.2%
2023$4,534+1.2%
2022$4,482+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 1794, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1950