Skip to content

526 Morgan AveWoodbury, NJ 08096

Built 1953

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block475
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,799
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,600
26%
Improvement Value:$97,900
74%
Total Assessment$131,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,464+3.5%
2024$4,313+2.3%
2023$4,216+1.2%
2022$4,164+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953