Skip to content

1982 Melvina RdWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$61,000
Last Sale Date
Dec 4, 1985

Property Information

Block487
Lot29
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.1

Building Details

Building Class17
Description1SF1G C-P
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,453
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,200
19%
Improvement Value:$137,900
81%
Total Assessment$170,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,098+3.3%
2024$5,902+2.2%
2023$5,777+1.2%
2022$5,710+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 1533, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1950