Skip to content

1211 Monmouth RdWoodbury, NJ 08096

Built 1957

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Jun 22, 1981

Property Information

Block507
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,800
26%
Improvement Value:$113,400
74%
Total Assessment$154,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,528+3.3%
2024$5,351+2.2%
2023$5,237+1.2%
2022$5,176+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 1430, Page 744

Property Built

Built

Year Built: 1957