Skip to content

1971 Melvina RdWoodbury, NJ 08096

Built 1965

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Sep 8, 1989

Property Information

Block487
Lot38
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.1

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,356
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,600
20%
Improvement Value:$150,900
80%
Total Assessment$189,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,794+3.3%
2024$6,576+2.2%
2023$6,435+1.2%
2022$6,362+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 1923, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1965