Skip to content

1890 Mckee AveWoodbury, NJ 08096

Built 1961

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Jun 13, 2017

Property Information

Block487
Lot57
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.1

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,400
30%
Improvement Value:$95,300
70%
Total Assessment$136,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,901+3.3%
2024$4,743+2.2%
2023$4,642+1.2%
2022$4,589-13.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 5687, Page 89Recorded7/12/2017

Property Built

Built

Year Built: 1961