Skip to content

2046 Cooper StWoodbury, NJ 08096

Built 1977

Last Sale Price
$161,000
Last Sale Date
Aug 8, 2012

Property Information

Block499
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.2

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,600
21%
Improvement Value:$145,600
79%
Total Assessment$183,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,568+3.3%
2024$6,357+2.2%
2023$6,221+1.2%
2022$6,150+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook 4990, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1977