Skip to content

212 Florence AveWestville, NJ 08093

Built 1954

Last Sale Price
$96,000
Last Sale Date
Oct 29, 2013

Property Information

Block49
Lot21
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage893
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,900
33%
Improvement Value:$75,800
67%
Total Assessment$113,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,076+3.3%
2024$3,945+2.2%
2023$3,861+1.2%
2022$3,817+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$96,000

From:

To:

Sq Ft893DeedBook 5137, Page 14Recorded11/14/2013

Property Sale

Sale
$49,500

From:

To:

Sq Ft893DeedBook 5101, Page 340Recorded8/13/2013

Property Sale

Sale
$46,500
DeedBook 1537, Page 847

Property Built

Built

Year Built: 1954