Skip to content

634 Sweetgum LnWoodbury, NJ 08096

Built 2009

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Feb 28, 2018

Property Information

Block5.44
Lot3
QualifierC0634
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description3SFAG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,436
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
17%
Improvement Value:$195,300
83%
Total Assessment$235,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,436+3.3%
2024$8,165+2.2%
2023$7,991+1.2%
2022$7,899+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft2,436DeedBook 5826, Page 18Recorded3/1/2018

Property Sale

Sale
$253,640
DeedBook 4734, Page 284

Property Sale

Sale
$85,319
DeedBook 4706, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 2009