Skip to content

525 Boxwood LnWoodbury, NJ 08096

Built 2012

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Mar 18, 2020

Property Information

Block5.44
Lot3
QualifierC0525
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description3SFAG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,407
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
16%
Improvement Value:$207,800
84%
Total Assessment$247,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,884+3.3%
2024$8,599+2.2%
2023$8,415+1.2%
2022$8,319+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft2,407DeedBook 6263, Page 254Recorded4/1/2020

Property Sale

Sale
$226,666

From:

To:

Sq Ft2,407DeedBook 5129, Page 173Recorded10/25/2013

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4967, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 2012