Skip to content

1030 Monmouth RdWoodbury, NJ 08096

Built 1957

Last Sale Price
$282,000
Last Sale Date
Aug 23, 2024

Property Information

Block501
Lot21
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,100
30%
Improvement Value:$90,100
70%
Total Assessment$129,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,270+3.3%
2024$4,133+2.2%
2023$4,045+1.2%
2022$3,998+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$282,000
Sq Ft936DeedBook 7059, Page 81Recorded9/3/2024

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft936DeedBook 7026, Page 121Recorded6/25/2024

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 5001, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1957