Skip to content

1111 Monmouth RdWoodbury, NJ 08096

Built 1957

Owner
---
Last Sale Price
$272,000
Last Sale Date
Feb 13, 2026

Property Information

Block503
Lot30
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,000
31%
Improvement Value:$85,600
69%
Total Assessment$124,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,217+3.5%
2024$4,074+2.3%
2023$3,981+1.2%
2022$3,933+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$272,000
Sq Ft936DeedBook 7306, Page 67Recorded2/20/2026

Property Built

Built

Year Built: 1957