Skip to content

1113 Monmouth RdWoodbury, NJ 08096

Built 1957

Last Sale Price
$62,000
Last Sale Date
Sep 30, 1988

Property Information

Block503
Lot29
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,336
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,000
27%
Improvement Value:$102,900
73%
Total Assessment$141,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,087+3.3%
2024$4,924+2.2%
2023$4,819+1.2%
2022$4,764+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 1791, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1957