Skip to content

1008 Hudson AveWoodbury, NJ 08096

Built 1957

Last Sale Price
$56,000
Last Sale Date
Jan 1, 2005

Property Information

Block504
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,369
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,000
24%
Improvement Value:$122,800
76%
Total Assessment$161,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,801+3.3%
2024$5,614+2.2%
2023$5,495+1.2%
2022$5,432+7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 4079, Page 237

Property Sale

Sale
$74,357
DeedBook 3039, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1957