Skip to content

1047 Monmouth RdWoodbury, NJ 08096

Built 1957

Last Sale Price
$64,900
Last Sale Date
May 26, 1987

Property Information

Block503
Lot37
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,174
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,600
32%
Improvement Value:$87,900
68%
Total Assessment$129,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,643+3.3%
2024$4,494+2.2%
2023$4,398+1.2%
2022$4,347+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$64,900
DeedBook 1614, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1957