Skip to content

1111 Cooper StWoodbury, NJ 08096

Built 1957

Last Sale Price
$84,900
Last Sale Date
Apr 30, 2004

Property Information

Block502
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,500
23%
Improvement Value:$92,100
77%
Total Assessment$119,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,288+3.3%
2024$4,150+2.2%
2023$4,062+1.2%
2022$4,015+1.9%
Property History
Sales3Foreclosures1

Property Sale

Sale
$84,900
DeedBook 3766, Page 195

Property Sale

Sale
$78,900
DeedBook B1990, Page P164

Property Sale

Sale
$1,300
DeedBook 1619, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1957