Skip to content

1036 Sussex AveWoodbury, NJ 08096

Built 1960

Last Sale Price
$98,162
Last Sale Date
Apr 5, 2014

Property Information

Block505
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,572
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,300
23%
Improvement Value:$129,400
77%
Total Assessment$168,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,048+3.3%
2024$5,854+2.2%
2023$5,729+1.2%
2022$5,663+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$98,162

From:

To:

Sq Ft1,572DeedBook 5184, Page 339Recorded4/30/2014

Property Sale

Sale
$214,000
DeedBook 4595, Page 298

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 3277, Page 8

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 2091, Page 147

Property Sale

Sale
$55,500
DeedBook 1490, Page 451

Property Built

Built

Year Built: 1960