Skip to content

1022 Sussex AveWoodbury, NJ 08096

Built 1960

Last Sale Price
$298,000
Last Sale Date
Aug 31, 2023

Property Information

Block505
Lot22
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,838
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,800
24%
Improvement Value:$136,100
76%
Total Assessment$179,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,449+3.3%
2024$6,243+2.2%
2023$6,109+1.2%
2022$6,039+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$298,000
Sq Ft1,838DeedBook 6903, Page 95Recorded9/1/2023

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,838DeedBook 5419, Page 53Recorded1/15/2016

Property Built

Built

Year Built: 1960