Skip to content

19 Walker AveWoodbury, NJ 08096

Built 1957

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jul 28, 2023

Property Information

Block175
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,264
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,800
29%
Improvement Value:$104,700
71%
Total Assessment$147,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,288+6.5%
2024$4,966+2.2%
2023$4,860+1.2%
2022$4,804+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$220,000
Sq Ft1,264DeedBook 6889, Page 34Recorded8/3/2023

Property Built

Built

Year Built: 1957