Skip to content

1031 Sussex AveWoodbury, NJ 08096

Built 1960

Last Sale Date
May 24, 2066

Property Information

Block507
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,362
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,400
28%
Improvement Value:$102,500
72%
Total Assessment$142,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,873+3.5%
2024$4,709+2.3%
2023$4,603+1.2%
2022$4,547+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 1115, Page 1119

Property Built

Built

Year Built: 1960