Skip to content

1032 Sussex AveWoodbury, NJ 08096

Built 1960

Last Sale Price
$86,250
Last Sale Date
Feb 28, 1990

Property Information

Block505
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,362
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,100
28%
Improvement Value:$103,100
72%
Total Assessment$143,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,134+3.3%
2024$4,969+2.2%
2023$4,863+1.2%
2022$4,807+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$86,250
DeedBook 1978, Page 234

Property Sale

Sale
$56,500
DeedBook 1523, Page 566

Property Built

Built

Year Built: 1960