Skip to content

287 Somerset RdWoodbury, NJ 08096

Built 1959

Last Sale Price
$339,900
Last Sale Date
May 30, 2024

Property Information

Block510
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,488
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,900
28%
Improvement Value:$117,400
72%
Total Assessment$162,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,593+3.3%
2024$5,413+2.2%
2023$5,298+1.2%
2022$5,237+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$339,900
Sq Ft1,488DeedBook 7023, Page 278Recorded6/19/2024

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,488DeedBook 6943, Page 256Recorded12/5/2023

Property Sale

Sale
$141,000

From:

To:

Sq Ft1,488DeedBook 5782, Page 242Recorded12/6/2017

Property Sale

Sale
$105,900
DeedBook 2953, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1959