Skip to content

1596 Hurffville RdSewell, NJ 08080

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 14, 2005

Property Information

Block517
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class---
Description1SCB & GAR
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage3.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$294,400
49%
Improvement Value:$306,700
51%
Total Assessment$601,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,549+3.3%
2024$20,858+2.2%
2023$20,413+1.2%
2022$20,179+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 1616, Page 187