Skip to content

40 Fairview AveSewell, NJ 08080

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 22, 2003

Property Information

Block520
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,892
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,200
18%
Improvement Value:$160,800
82%
Total Assessment$195,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,741+3.4%
2024$6,517+2.3%
2023$6,372+1.2%
2022$6,296+2.0%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$22,500
DeedBook 3492, Page 36

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 1904, Page 191