Skip to content

47 Claro AveSewell, NJ 08080

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 6, 2014

Property Information

Block520
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,212
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,900
18%
Improvement Value:$150,000
82%
Total Assessment$181,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,521+3.3%
2024$6,312+2.2%
2023$6,177+1.2%
2022$6,106+34.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950